Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Λαρισαϊκός-Νέα Ζωή Μεταμόρφωσης 4-2

Ο "φυσικός ηγέτης" της ομάδας μας Κώστας Γκέργκι "καθάρισε" το σημερινό παιχνίδι
Με ηγέτη τον Κώστα Γκέργκι η ομάδα μας πήρε σημαντική νίκη στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής εναντίων της Νέας Ζωής Μεταμόρφωσης. Οι παίχτες μας ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και μέχρι το 32' λεπτό είχαν πετύχει τρία γκολ, κάτι που έκανε πιο εύκολη την υπόθεση νίκη. Στα ευχάριστα ήταν η σχεδόν πλήρης αποστολή (έλειπαν μόνο ο Μαρίνος Κώτσης και ο τραυματίας Θανάσης Δήμας) μετά από πολύ καιρό και στα δυσάρεστα ο νέος τραυματισμός (στο χέρι αυτή τη φορά) του Θεοδόση Σακκάτου. Ήταν ένα ευχάριστο παιχνίδι με πολλές φάσεις έξι γκολ, δοκάρι και χαμένο πέναλτι από την ομάδα μας. Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή στο Περιστέρι εναντίων της τοπικής Τόλμης.

Το 1-0 έγινε στο 8' λεπτό με κεφαλιά του Γρηγόρη Χαραμάρα μετά από κόρνερ του Κώστα Γκούστα.
Στο 20' λεπτό εκτέλεση φάουλ του Ματθαίου Κουσγκίνη χτύπησε στο δοκάρι, πέρασε παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος και τελικά απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.
Το 2-0 έγινε στο 26' λεπτό με κοντινό πλασέ του Κώστα Γκέργκι μετά από εκτέλεση φάουλ πάλι του Κώστα Γκούστα.
Το 3-0 έγινε στο 32' λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Χρήστου Σαρέλη που κέρδισε ο Κώστας Γκέργκι.
Το 3-1 έγινε στο 40' λεπτό με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ταξιάρχη Γκαμπέση.
Το 4-1 έγινε στο 47' λεπτό με αριστερό πλασέ του Κώστα Γκέργκι μετά από λάθος της άμυνας τον αντιπάλους μας.
Το τελικό 4-2 έγινε στο 61' λεπτό ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ (σε αυτό τον τομέα έχουμε πρόβλημα καθώς έχουμε δεχτεί στη φετινή περίοδο πολλά γκολ από εκτελέσεις φάουλ) του Βασίλη Νικολάου.
Στο 88' λεπτό πέναλτι που εκτέλεσε ο Κώστας Γκέργκι κατέληξε άουτ.