Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2017

Λαρισαϊκός-Πράσινα Πουλιά 2-2 (πεν: 4-2) (Κύπελλο)

Με αρκετή δυσκολία τελικά η ομάδα μας κατάφερε να περάσει στο δεύτερο γύρο του κυπέλλου της ΕΠΣΑ μετά από έξι χρόνια. Παρότι προηγήθηκε με δυο μηδέν και είχε και δυο δοκάρια δεν κατάφερε να νικήσει στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού καθώς δέχτηκε την ισοφάριση στο 94' λεπτό, στην τελευταία φάση του αγώνα. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και φτάσαμε στην διαδικασία των πέναλτι όπου "μίλησε" ο Άχιλλέας Μάντζιος αποκρούοντας δυο φορές εκτελέσεις αντιπάλων παικτών.

Στο 30' λεπτό εκτέλεση φάουλ του Αλκέτ χτύπησε στο δοκάρι.
Στο 60' λεπτό έγινε το 1-0 με φοβερό δεξί σουτ του Μάκη Φιτόπουλου έξω απ' την μεγάλη περιοχή.
Στο 62' λεπτό έγινε το 2-0 με κοντινή προβολή του Τάσου Παπαγεωργίου μετά από ασίστ του Κώστα Γκέργκι.
Στο 67' λεπτό έγινε το 1-2 με εξίσου όμορφο σουτ έξω απ' την μεγάλη περιοχή του Μουσταφά Γούλαμ-Ζαμάν.
Στο 77' λεπτό σκαφτό πλασέ του Τάσου Παπαγεωργίου χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.
Στο 92' λεπτό ο Φώτης Μέξης πέτυχε γκολ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ αλλά ο επόπτης τον σημείωσε σε θέση οφσάιντ σε μια αμφισβητούμενη φάση.
Και στο 94' λεπτό έγινε το 2-2 με κοντινό σουτ του Βαγγέλη Ζώτου.

Στη διαδικασία των πέναλτι πήραμε την πρόκριση με σκορ 4-2 καθώς ευστόχησαν οι Αλκέτ, Παπαδόπουλος, Γκέργκι και Παπαγεωργίου. Είχαμε και ένα χαμένο πέναλτι καθώς την εκτέλεση του Μέξη απέκρουσε ο Αλέξανδρος Σαπούνης.

Λαρισαϊκός-Πράσινα Πουλιά 2-2 (πεν: 4-2)