Κυριακή 6 Μαρτίου 2016

Λαρισαϊκός-Νέα Σμύρνη 2-2

Δημήτρης Τουρμάνης και Φώτης Μέξης
Καλή εμφάνιση έκανε η ομάδα μας στο χθεσινό παιχνίδι παρότι έπαιξε με πολλές απουσίες βασικών παιχτών (Κώτσης, Αλκέτ, Γκέργκι, Μπελαλής, Ανδρέου κ.λ.π), αλλά στάθηκε άτυχη, καθώς έχασε μεγάλες ευκαιρίες για το γκολ που θα έδινε το χρυσό τρίποντο. Ειδικά στο τελευταίο εικοσάλεπτο είχε δοκάρι με τον Φώτη Μέξη και ευκαιρίες που δύσκολα χάνονται. Ο νεαρός τερματοφύλακας Δημήτρης Τσιάδης (2000) της Νέας Σμύρνης σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού έκανε μερικές πολύ καλές αποκρούσεις. Στο πρώτο εικοσάλεπτο υπήρχαν κάποια προβλήματα στην αμυντική λειτουργία της ομάδας που στη ροή του παιχνιδιού ξεπεράστηκαν. Τώρα η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι σε ένα μήνα περίπου οπότε υπάρχει χρόνος να γίνει καλή προετοιμασία ενόψει των τελευταίων τεσσάρων αγώνων του φετινού πρωταθλήματος. Εφικτός στόχος πια είναι η τέταρτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Το 1-0 έγινε στο 11΄λεπτό με ατομική προσπάθεια του Φώτη Μέξη.
Το 1-1 έγινε στο 16' λεπτό με σουτ του Γιώργου Μάλλιαρη μέσα απ' την μεγάλη περιοχή.
Το 2-1 έγινε στο 22' λεπτό με γυριστό σουτ του Βαγγέλη Θάνου μετά από δυνατό πλάγιο άουτ του Θεοδόση Σακκάτου.
Το 2-2 έγινε στο 26' λεπτό με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Θεόδωρου Παπαστσίκη (σε μια φάση όμως που η ομάδα μας διαμαρτύρεται καθώς ο επιθετικός ήταν σε ξεκάθαρη οφσάιντ).
Στο 78' λεπτό δυνατό σουτ του Φώτη Μέξη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έτσι χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον νικητήριο γκολ.