Κυριακή 19 Απριλίου 2015

Λαρισαϊκός-Πλάτων Αθηνών 2-1

Ο σκόρερ της ομάδας μας Νίκος Μαντατζής
Με δυο γκολ του Νίκου Μαντατζή η ομάδα μας πέτυχε άλλη μια νίκη στο τοπικό ντέρμπι εναντίων της ομάδας του Πλάτωνα. Στο πρώτο ημίχρονο η απόδοση των παιχτών μας δεν ήταν η αναμενόμενη και παρότι πετύχαμε γκολ στην αρχή του παιχνιδιού ο Πλάτωνας αντέδρασε, έχασε πέναλτι και τελικά μας ισοφάρισε στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν εμφανώς καλύτερη πέτυχε το δεύτερο γκολ ενώ είχε και δοκάρι.
Και κάτι άλλο. Αλήθεια, τι πρόβλημα είχαν οι άνθρωποι του Πλάτωνα με την καταγραφή του παιχνιδιού σε video; Μήπως δεν αντέχουν να βλέπουν τις συνεχόμενες ήττες από την ομάδα μας; Ή μήπως είναι εισπράκτορες της ΕΠΣΑ; Η ηλιθιότητα σε όλο το μεγαλείο της.

Το 1-0 έγινε στο 2' λεπτό με πλασέ του Νίκου Μαντατζή μετά από λάθος του αντιπάλου τερματοφύλακα.
Στο 11' λεπτό σουτ του Μαρίνου Κώτση απέκρουσε ο Πιτσιλός.
Στο 12' λεπτό σουτ του Κώστα Γκέργκι μετά πό κόρνερ έφυγε άουτ..
Στο 15' λεπτό ο Γιώργος Οικονομίδης απέκρουσε πέναλτι του Σωκράτη Μαλλίδη (το τρίτο συνεχόμενο σε παιχνίδι εναντίων του Πλάτωνα) και κράτησε προσωρινά το προβάδισμα στο σκορ.
Το 1-1 έγινε στο 25' λεπτό με σουτ του Σωκράτη Μαλλίδη μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Στο 11' λεπτό σουτ του Ματθαίου Κουσγκίνη απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Πιτσιλός.
Στο 41' λεπτό κεφαλιά του Ματθαίου Κουσγκίνη έφυγε άουτ.
Στο 53' λεπτό ο Μαρίνος Κώτσης έχασε διπλή ευκαιρία πρώτα με κεφαλιά που απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στη συνέχεια με σουτ που κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό.
Το 2-1 έγινε στο 57' λεπτό με όμορφο διαγώνιο σουτ του Νίκου Μαντατζή από πλάγια.
Στο 75' λεπτό ο Νίκος Γαργαλάκος σημάδεψε το δοκάρι και έτσι έμεινε το ρευστό σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.
Στο 78' λεπτό ανατροπή του Δημήτρη Σκαρλάτου στη μεγάλη περιοχή δεν "συγκίνησε" τον διαιτητή που έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Στο 85' λεπτό ο Θεοδόσης Σακκάτος απέκρουσε με κεφαλιά πλασέ αντιπάλου μας καθώς ο Οικονομίδης είχε βγει από την εστία του.
Στο 87' λεπτό αποβλήθηκε ο Γιώργος Νικολόπουλος του Πλάτωνα για εγκληματικό από πίσω χτύπημα στον Γιώργο Γεωργαντά.