Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Λαρισαϊκός-Πανθησειακός 2-4

Πραγματικό ντέρμπι έγινε σήμερα στο γήπεδο της Ακαδημίας Πλάτωνος. Δυο φορές προηγήθηκε ο Πανθησειακός αλλά και τις δυο φορές άμεση ήταν η αντίδραση της ομάδας μας ισοφαρίζοντας το σκορ. Στα τελευταία είκοσι λεπτά έγινε ένα "μπρα ντε φερ" με εκατέρωθεν μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά η αντίπαλος μας ήταν ποιο τυχερή και με γκολ στο 86' λεπτό και στο 89' λεπτό πήρε τελικά τη νίκη.

Το 0-1 έγινε στο 5' λεπτό με σουτ του Αριστείδη Καζαντζή από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Το 1-1 έγινε στο 12' λεπτό με κεφαλιά του Κώστα Γκέργκι μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Στο 25' λεπτό η ομάδα μας είχε δυο δοκάρια (σε αυτή τη φάση φάνηκε η ατυχία που είχαμε στο σημερινό παιχνίδι), πρώτα σε εκτέλεση φάουλ του Κώστα Γκούστα και στη συνέχεια με κοντινό πλασέ του Θανάση Δήμα από την μικρή περιοχή.
Το 1-2 έγινε στο 42' λεπτό με σουτ του Βασίλη Αλεξόπουλου μέσα από την μεγάλη περιοχή.
Το 2-2 έγινε στο 54' λεπτό με σουτ του Δημήτρη Σκαρλάτου μετά από κεφαλιά πάσα του Θανάση Δήμα.
Το 2-3 έγινε στο 84' λεπτό με πλασέ του Κώστα Κόκα.
Το τελικό 2-4 έγινε στο 89' λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Κόκα που πέτυχε το δεύτερο δικό του γκολ στο παιχνίδι.
Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κώστας Γκέργκι.